Кратак опис – Инжењерство заштите животне средине је интердисциплинарни студијски програм у оквиру Рударског факултета гдје студенти стичу звање дипломирани инжењер заштите животе средине 240 ECTS. Истраживања и наставни интереси обухватају готово све аспекте разумијевања производних процеса из области грађевинарства, машинских и енргетских производних процеса, различитих технологија прооизводних процеса, рударске експлоатације минералних сировина , као и управљање истим са аспекта заштите животне средине. Студенти се подучавају основама природних наука, техничких наука и  дисциплинама како би на адекватан начин савладали инжењерске аспекте заштите животне средине уз основе традиционалног инжењерства. Овај програм се фокусира на многе важне аспекте заштите животне средине у области енергије, водоснабдијевања, рударства, управљања природним катастрофама, и државном надзору.

Приликом креирања наставног плана и програма поштовани су основни принципи болоњског процеса, што се огледа у сљедећем:

  • Транспарентност структуре плана и програма у којој су наставни садржаји свих предмета повезани у цјелину ради  остваривања циља обезбјеђивања адекватних исхода учења.
  • У настави се интегришу класична предавања са практичним активностима у виду теренске и кабинетско-лабораторијске наставе.
  • Већа ефикасност процеса студирања омогућена је чињеницом да су сви предмети једносеместрални и да је систем напредовања студената динамичан па у зависности од наставног предмета, 30-50 % резултата студент стиче у предиспитним обавезама (вјежбања, семинарски радови, колоквијуми, тестови, теренски рад и друго).
  • Улога студената у постизању циљева студијског програма је вишеструка. Организација курикулума омогућава да студенти самостално креирају свој образовни профил не само кроз бирање изборних предмета него и кроз укључивање у интерну евалуацију програма, квалитета наставника и наставног процеса, а тиме и у иницирање промјена у студијском програму и методама наставе.

Изборни предмети су груписани према областима интереса који се фокусирају на одређене аспекте заштите животне средине односно правовременог уочавања и детерминисања свих потенцијалних емисија и имисија штетних утицаја људских активности и производних процеса на животну средину:  Процесни системи и постројења ; Машинство у инжењерству животне средине, Управљање техногеним сировинама; Градитељство и заштита животне средине, Инжењеринг енергетских постројења; Поступци и постројења за третман вода, Утицај рударске експлоатације на животну средину, Управљање чврстим отпадом и индустријске депоније, Стабилност и санација косина; Хазарди у животној средини и др.  Овдје, ради боље прегледности, дајемо и матичност која је актуелна и у процедури а у складу са процесом усаглашавања са номенклатуром и класификацијом у Правилнику  о научним и умјетничким областима,пољима и ужим областима Министарства науке и технологије (Сл.гласник РС 22/09 и 27/10).

Научна област којој припада овај студијски програм – Према Одлуци о формирању катедри Универзитета у Бањој Луци и распореду предмета по тим катедрама број 05-4153-XIII-2/08 односно Правилнику о научним и умјетничким областима, пољима и ужим областима (Сл. гласник РС број 58/07) и Одлуке о матичности факултета/академије умјетности и студијских програма универзитета у Бањој Луци за научна и умјетничка поља и уже научне и умјетничке области –Одлука Сената Универзитета у Бањој Луци, студијски програм првог циклуса Инжењерство заштите животне средине припада Научном пољу „Рударство и геолошко инжењерство“.

Модел студијског програма – Укупна структура студијског програма Инжењерство заштите животне средине на Рударском факултету у Приједору  подразумијева у овом тренутку први циклус по моделу 4+0+0. Покретање поступка за лиценцирање II циклуса ће слиједити након лиценцирања овог студијског програма првог циклуса и сагледавања ефеката реализације овог студијског програма а лиценцирање III циклуса студија  на Рударском факултету Приједор  планира се у наредном периоду што ће пратити развој Факултета у кадровском, материјалном и организационом погледу, чиме би формирао коначни модел студијског програма 4+1+3. Пратећи потребе привреде наше земље и усвајање новог закона о високом образовању, нови курикулуми су организовани, у овом тренутку у једном циклусу –  први циклус у трајању од осам (8) семестара (четири академске године). На првом циклусу, који трају четири академске године, постоји једна студијска група: Инжењерство заштите животне средине. Током студија студентима се пружа могућност да, у складу са сопственим тежњама и жељама, поред обавезних предмета, изаберу и одређени број факултативних/изборних предмета.

НазивИнжењерство заштите животне средине
Ниво (циклус)Први циклус студија
Модел4+1+3
Број ЕЦТС бодова240
Врста студијаАкадемске
ЗвањеДипломирани инжењер заштите животне средине
Област образовањаИнжењерство животне средине/Рударско и геолошко инжењерство/УНО Технологија заштите животе средине   ИЛИ ДАНАС Инжењерство и технологија/Инжењерство животне средине/УНО Рударско и геолошко инжењерство, геотехника/ННК УНО Технологија заштите животе средине
Начин извођења наставеРедовне студије,  у трајању 8 семестара

Услови уписа. Први циклус студија Инжењерство заштите животне средине на Рударском факултету  могу уписати сви кандидати који имају завршену четворогодишњу средњу школу превасходно технолошких и техничких дисциплина али и други кандидати који положе квалификациони испит. Прелазак студената са других студијских програма у оквиру истих или сродних области на студијски програм основних академских студија је могућ, при чему о броју и врсти допунских предмета одлучује посебна комисија.

Сврха студијског програма  је образовање студената за професију дипломираног инжењера заштите животне средине у складу са потребама и развојем државе и врло комплексним инжењерским проблемима у животној средини, који се у циљу развоја друштва и одрживог развоја морају рјешавати. Посебан проблем земаља у транзицији (као што је Република Српска и БиХ) изражен кроз неједнак економски раст, потребе за вјеродостојним развојем, намеће потребу за образованим професионалцима који ће у комерцијалним и индустријским системима, јавним предузећима и државним институцијама бити спремни и образовани на такав начин да ријеше нагомилане сложене проблеме у области инжењерства заштите животне средине. У циљу  прилагођавања промјенама у животној средини, циљ покретања наставе на новом студијском програму је да има добро образоване инжењере за заштиту животне средине, са стварањем основе за конкурентни образовни модел у области заштите животне средине и свим пословима везаним за управљање овим процесима у складу са међународно признатим нормама и стандардима.

Циљ студијског програма Инжењерство заштите животне средине је да се образује стручњак који посједује довољно потребног знања из основних научних дисциплина (математика, физика, хемија, механика, термодинамике), ради стварања јасне слике о процесима који се одвијају у индустријским системима и животној средини, као и знања и вјештина из класичних инжењерских дисциплина машинства, енергетике, грађевинарства процесних система, програмирања и примјењених стручних научних дисциплина из управљања отпадом и опасним материјама, еколошких пројеката, процјене, управљања и смањења хазарда и ризика у животној средини. Циљеви овог студијског програма јесу да се студенти, који заврше овај студијски програм, оспособе за рад у области заштите животне средине те постизање компетенција и академских сазнања и вјештина из области Инжењерства заштите животне средине, што, поред осталог укључује:

–  развој креативних инжењерских способности разматрања доминантних проблема у животној средини,

–  образовање инжењера компетентних за обављање професионалних послова у области заштите животне средине (испитивању и одређивању нивоа загађености земљишта, воде и ваздуха; контроли утицаја загађења на животну средину; планирању, избору и примјени одређених технологија заштите животне средине)

–   развој креативних способности и приступа у разматрању и рјешавању стручних проблема у вези са заштитом животне средине

–   способност критичког и аналитичког мишљења,

  • стицање основних научних и стручних знања из области заштите животне средине, те оспособљеност за анализе, интерпретације и генерисање нових информација (података при моделирању потенцијалних штетних емисија и имисија специфичних за одређени производни процес)

–   развијање особина за тимски рад и кооперативности,

–  комуникативности и овладавање специфичним практичним вјештинама потребним за оптималан професионалан рад,

–   развој способности и вјештина за саопштавање и излагање резултата стручној и широј јавности.

–   обезбјеђивање фундаменталних знања неопходних за праћење наставе на вишим степенима студија (мастер и докторске студија);

–   стварање навика за перманентно образовање и напредовање у области заштите животне средине

Основни задатак студијског програма је обликовање стручњака при чему студенти који заврше студијски програм Инжењерство заштите животне средине могу наћи ангажман у индустрији, разним областима истраживања или инжењеринга и консалтинга, у настави али и у владиним агенцијама. Дакле, поред основног знања за потребе предузећа која имају обавезу спровођења мониторинга и мјера заштите животне средине, дипломирани инжењери заштите животне средине могу учествовати у испитивањима, анализама и истраживањима локација, инфарструктурних, енергетских, производних и грађевинских објеката,  као и при свим активностима, гдје је дошло или потенцијално може доћи до загађења животне средине. Инжењери заштите животне средине су укључени у процјене животне средине или активностима чишћења, спровођење и процјене опасности и ризика код клизишта и земљотреса. Многи од свршених студената овог профила могу радити и у консалтинг и инжењеринг фирмама, предузећима која се баве пословима заштите животне средине, у владиним агенцијама, великим корпорацијама и консултантским фирмама.

Дозвола за извођење новог студиског програма

Водич за бруцоше