Trodnevna stručna ekskurzija – Gacko – Pljevlja – Krupac, 2018
Ove godine, u okviru nastavnog plana i programa predviđene stručne ekskurzije, u periodu od 11-13.06.2018.godine studenti, saradnici i nastavnici Rudarskog fakulteta Prijedor su posjetili RU Pljevlja i termoelektranu Pljevlja u Crnoj Gori, RITE Gacko i kamenolom Krupac u Republici Srpskoj.
Tom prilikom studenti su imali priliku da vide površinske kopove za eksploataciju i pripremu uglja, mehanizaciju i opremu koja se koristi u svim tehnološkim fazama proizvodnje.
1.Na Rudniku uglja Gacko studenti su imali priliku da se upoznaju sa kombinovanim sistemom eksploatacije, gdje su kontinualna (BTO) i kombinovana tehnologija (BKDTO) upotrebljene na dobijanju otkivke i jalovine a kombinovana tehnologija na dobijanju uglja (BKDT). Rudnik i Termoelektrana Gacko se nalaze u Gatačkom energetskom bazenu u jugoistočnom dijelu Republike Srpske. Realizacija izgradnje, a u skladu sa urađenom investiciono-tehničkom dokumentacijom, počela je 1974. godine, tako što je izgrađen površinski kop Gračanica od 1,8 miliona tona uglja i blok snage 300 MW. Rezerve uglja u Gacku procjenjuju se na preko 400.000.000 tona, a smatra se da te rezerve obezbjeđuju rad dva bloka snage 300 MW za narednih 100 godina. U poslednje vrijeme promjenila se tehnologija dobijanja uglja. Primjenjujući najnovija naučna istraživanja, maksimalno se ide na selektivno otkopavanje, pa je sada ugalj na deponiji dosta čistiji, bez jalovine.
2.Na Rudniku uglja Pljevlja studenti su upoznati sa procesom proizvodnje i imali su priliku da vide kombinovanu tehnologiju (BKDTO) i diskontinualnu tehologiju na dobijanju uglja (BK sistem) sa mogućnošću upotrebe i kombinovane tehnologije. Rudnik uglja AD Pljevlja, kao najveći i najznačajniji privredni subjekat u opštini Pljevlja i kao jedan od najznačajnijih privrednih kolektiva u Crnoj Gori, zajedno sa Elektroprivredom Crne Gore čini glavni dio energetskog sistema Crne Gore, a samim tim i njenu industrijsko-privrednu osnovu (oko 40 % proizvodnje el.energije RCG). Najveći dostignuti godišnji nivo proizvodnje zabilježen je 1985. godine kada je proizvedeno blizu 2.700.000 t kvalitetnog lignita. Trenutna proizvodnja se kreće 1,6 do 1,8 miliona tona.
- Kamenolom Krupac kod Sarajeva je u sklopu preduzeća GP „Put“ d.o.o. Istočno Sarajevo i predstavlja jedan od najvećih kamenoloma na području Republike Srpske i BiH sa proozvodnjom do 400.000 tona godišnje i to dolomitskih i krečnjačkih frakcija za građevinarstvo u putogradnju. Studneti su se upoznali sa procesom eksploatacije kamena te procesom pripreme- drobljenja, mljevenja, pnjanja i klasiranja što daje veliku lepezu mogućih finalnih proizvoda za tržište.
Zahvaljujući gostoprimstvu i kolegijalnošću naših domaćina studenti su imali priliku da vide gotovo sve tehnološke faze eksploatacije: otkopavanje i utovar kontinualnom i diskontinualnom tehnologijom, fazu bušenja i miniranja kao pripremom za otkopavanje i utovar u tvrđim radnim sredinama, transport kamionima i transporterima sa trakama, fazu odvodnjavanja površinskog kopa, odlaganja otkrivke na vanjsko i unutrašnje odlagalište i sve druge pomoćne tehnološke operacije (održavanje puteva, mehanizacije, odlagališta i dr).
Ovim putem se zahvaljujemo našim domaćinima za izvanredno gostoprimstvo, prijateljski doček i brižno, kolegijalno i profesionalno upoznavanje sa pomenutim preduzećima, kojom prilikom su studenti i zaposleni na Rudarskom fakultetu imali potpuni uvid u način rada i funkcionisanja tih rudnikâ.